Meritve električne energije in njene kvalitete so osnovno sredstvo za ugotavljanja stanja in nekakšna krvna slika vsakega omrežja. Pomagajo nam analizirati dogajanje v električnem omrežju in odkrivati nepravilnosti, ki jih je mogoče v večini primerov tudi odpraviti. Na podlagi meritev pripravimo poročilo in predlagamo primerno rešitev, če se izkaže, da je ta potrebna.
Meritve kvalitete električne energije opravljamo po standardu SIST EN 50160, trajajo teden dni z vzorčenjem na eno minuto. Na sekundarni strani transformatorja spremljamo tokove in napetosti, ki nam v merilnem obdobju prikažejo vrsto pomembnih podatkov. V primeru nepredvidljivih dogodkov v času trajanja meritev inštrument te zazna in zajame podrobnejše podatke prehodnih pojavov. Spremljani parametri električnega omrežja:
- frekvenca,
- napetost,
- pogostost flikerja,
- napetostne nesimetrije,
- napetostni in tokovni harmoniki,
- napetostni padci in prenapetosti.
Cilj meritev je ugotavljanje stanja in optimizacija kakovosti električne energije, preprečevanje motenj in zagotavljanje skladnosti z regulativnimi standardi. Napetostne nepravilnosti, med njimi največkrat harmonske motnje, lahko rešujemo z uporabo aktivnih harmonskih filtrov.
Poleg podatkov o kvaliteti, merimo tudi stanje moči v času trajanja meritev – delavna, jalova in navidezna moč ter faktor delavnosti cosj. Te podatki so zanimivi z vidika spremljanja porabe električne energije, učinka delovanja sončnih elektrarn in optimalnega dimenzioniranja kompenzacijskih naprav, ki so za večje porabnike ključne pri zmanjševanju stroškov jalove energije.